Pozycje.
- ANNUN SOGI - (pozycja)
- CHARYOT SOGI - (pozycja)
- DWITBAL SOGI - (pozycja
- GOJUNG SOGI - (pozycja)
- GUBURYO JUNBI SOGI A - (pozycja)
- GUBURYO JUNBI SOGI B - (pozycja)
- GUNNUN SOGI - (pozycja)
- JUNBI JASE - pozycja wyjściowa w układach formalnych (pozycja)
- KYONG YE - ukłon
- KYOCHA SOGI - (pozycja)
- MOA SOGI - (pozycja)
- NACHUO SOGI - (pozycja)
- NARANI SOGI - (pozycja)
- NIUNJA SOGI - (pozycja)
- SOGI - pozycja
- SASUN SOGI - (pozycja)
- SOOJIK SOGI - (pozycja)
SOGI – Pozycje
Pozycja stanowi punkt wyjściowy dla każdej techniki Taekwondo. Poprawną pozycję charakteryzują:
- wyprostowane plecy,
- rozluźnione ramiona,
- lekko napięte mięśnie brzucha,
- właściwe ustawienie tułowia w stosunku do przeciwnika (przodem, półbokiem, bokiem),
- odpowiednia równowaga i sprężystość kolan.
Pozycje dzielimy na prawe (Orun) i lewe (Wen). Jest to uzależnione od rozłożenia ciężaru ciała. Jeśli ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na obu nogach (po 50%) pozycję określamy od nogi przedniej, jeśli nierównomiernie pozycję określamy od nogi bardziej obciążonej. Miarą długości i szerokości pozycji jest szerokość barków (ramion). Należy się także kierować optycznym wizerunkiem pozycji biorąc pod uwagę różnice w budowie ciała.
BANDAE – odwrotnie do przyjętej pozycji
BARO – zgodnie z przyjęta pozycją
ANNUN SOGI
Stopy rozstawione w odległości ok. 1 i ½ szerokości ramion mierząc od wewnętrznej krawędzi, które są równoległe do siebie. Ciężar ciała rozłożony równomiernie, nogi
ugięte w kolanach rozsuniętych na zewnątrz (do linii palców stóp), pięty w jednej linii.
CHARYOT SOGI
Pięty złączone, palce u stóp pod kątem ok. 45°, nogi wyprostowane. Ręce lekko ugięte, dłonie zamknięte w pięści (bez zaciskania) oddalone ok. 30 cm od bioder. Wzrok
skierowany przed siebie. W tej pozycji wykonujemy ukłon KYONG YE pochylając tułów ok. 15° w przód nie opuszczając wzroku.
DWITBAL SOGI
Noga tylna ugięta w kolanie tak, aby rzepka znalazła się w pionie z palcami stopy, ustawiona bokiem, skręcona do wewnątrz 15 stopni i obciążona całym ciężarem ciała. Stopa nogi przedniej oddalona na szerokość ramion (mierzone od palców nogi przedniej do pięty nogi tylnej), oparta o podłoże poduszkami stopy, skierowana palcami do przodu, skręcona do wewnątrz 25 stopni, kolano ugięte. Tułów ustawiony pod kątem 45 stopni do przeciwnika.
GOJUNG SOGI
Pozycja podobna do Niunja Sogi, dłuższa o szerokość stopy. Ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi. Długość pozycji 1 ½ szerokości ramion – mierzona od palców nogi przedniej wewnętrznej krawędzi (palucha) nogi tylnej.
GUBURYO JUNBI SOGI A
Jedna noga jest uniesiona tak, że podeszwa jej stopy znajduje się przy wewnętrznej części kolana nogi stacjonarnej noga stacjonarna jest lekko ugięta ręka z tej samej strony co uniesiona noga wykonuje blok zewnętrzną krawędzią przedramienia.
GUBURYO JUNBI SOGI B
Jedna noga jest uniesiona tak, że podeszwa jej stopy znajduje się przy wewnętrznej części kolana nogi stacjonarnej noga stacjonarna jest lekko ugięta
pięści są lekko zaciśnięte i nieco oddalone od bioder o ok. 30 cm.
GUNNUN SOGI
Stopy oddalone od siebie na szerokość ramion (mierzymy od linii centralnej stóp), przesuniętych względem siebie o 1 i ½ do 2 szerokości ramion (mierzymy od palców
stopy przedniej do palców stopy tylnej). Stopa nogi tylnej skręcona 25° na zewnątrz, noga tylna wyprostowana w kolanie, przednia ugięta tak, by rzepka kolana i pięta stopy znajdowały się w pionie. Ciężar rozłożony po 50% na obie nogi, stopy całą powierzchnią dotykają podłoża.
KYOCHA SOGI
Nogi skrzyżowane, ugięte w kolanach, ciężar ciała na nodze, której stopa całą powierzchnią przylega do podłoża, druga noga oparta stawem małego palca o podłoże, umiejscowiona przed (w czasie przejść) lub za nogą podporową (przy przeskokach).
MOA SOGI
Stopy złączone, plecy wyprostowane. W zależności od ułożenia rąk wyróżnia się pozycję A, B,C i D
– dłonie na wysokości twarzy, prawa pięść zaciśnięta, lewa otwarta okrywa ją z góry, odległość między podstawą nosa i pięściami wynosi około 30cm
– dłonie na wysokości pasa, prawa pięść zaciśnięta, lewa otwarta okrywa ją z przodu, odległość od tułowia około 10cm
– dłonie poniżej pasa, otwarte, palce razem, skierowane w dół, lewa dłońna prawej, odległość od brzucha około 10cm
– ramiona po bokach tułowia lekko ugięte, pięści zaciśnięte, odległość od ud około 30cm
NACHUO SOGI
Pozycja podobna do Gunnun Sogi tylko o stopę dłuższa.
NARANI SOGI
Stopy rozstawione na szerokość ramion (mierzone od ich zewnętrznych krawędzi). Wewnętrzne części stopy równolegle do siebie. Ręce ugięte w łokciach, dłonie
złożone w pięści na wysokości pasa oddalone od siebie 5 cm i 7 cm od brzucha, łokcie blisko tułowia.
NIUNJA SOGI
Stopa nogi przedniej skręcona do środka ok. 15° i ugięta w kola nie jak w pozycji Gunnun So. Stopa nogi tylnej skręcona także ok. 15° w przód lecz od linii bocznej
(prostopadłej do kierunku), noga ugięta w kolanie tak, by rzepka kolana znalazła się w pionie z palcami stopy. Stopy oddalone od siebie o ok. 1 i ½ szerokości ramion (od palców stopy przedniej do zewnętrznej części stopy tylnej). Ciężar ciała 30% na nodze przedniej, 70% na nodze tylnej, tułów lekko bokiem do kierunku poruszania się.
SASUN SOGI
Pozycja podobna do Annun Sogi. Różnica polega na przesunięciu jednej nogi tak, aby palce stopy tylnej były w jednej linii z piętą nogi przedniej.
SOOJIK SOGI
Obie nogi proste w kolanach, tylna stopa bokiem, przednia skierowana palcami do przodu, skręcone po 15 stopni do wewnątrz. Oddalone od siebie na szerokość ramion (odległość mierzona od palców nogi przedniej do wewnętrznej krawędzi nogi tylnej). Ciężar ciała: 60% na nodze tylnej, 40% na nodze przedniej.
Oguryo Sogi
Od pozycji Sasun Sogi różni się silnym ugięciem kolan do środka i mocnym napięciem mięśni nóg. Stopy ustawione równolegle, odległość między nimi nie jest stała i zmienia się w zależności od sytuacji.